
Bowling ima dugačku i bogatu povijest, a danas je jedan od najpopularnijih sportova na svijetu. Britanski antropolog, Flinders Petrie, otkrio je 1930.- te godine kolekciju predmeta u dječjem grobu u Egiptu koji su mu izgledali kao da su se koristili kao neobrađena forma bowlinga. Ako je bio u pravu, tada bowling vuče korijene iz 3200. godine pr. Kr.
Bowling – igra kraljeva
Njemački povjesničar William Pehle, zaključio je da je bowling započeo u njegovoj državi oko 300-te godine. Postoji bitan dokaz da je bowling bio u modi u Engleskoj 1366. kada je kralj Edward III. navodno zabranio bowling kako bi održao fokus svojih trupa na vježbanju streličarstva. Gotovo je sigurno da je bowling bio popularan za vrijeme vladavine Henrya VIII.
Od tada su se pojavile mnoge varijacije igre s čunjevima i igara gdje se kugla bacala na različite predmete, umjesto na čunjeve. To potvrđuje da su se igre razvijale kroz vrijeme, od ranijih perioda. Postojale su i još uvijek postoje različite varijacije od 9 čunjeva u Zapadnoj Europi. Slično je talijansko bočanje, francuski petanque, i britansko bowlanje po travi.
Postoji podatak da je Martin Luther King svojim autoritetom označio devet čunjeva idealnim brojem za raspored čunjeva i od tada je zapravo započeo razvoj kuglanja na devet čunjeva kakvo poznajemo danas. Ubrzo se takva vrsta sportske zanimacije, vezana uz crkvene prostore, proširila po cijelom sjevernom dijelu Europe.

U 18. stoljeću kuglanje se počelo igrati u Americi. Donijeli su ga doseljenici koji su u to vrijeme bježali od siromaštva, ali i od vjerske netolerancije u Europi. Država Connecticut zabranila je kuglanje 1841. godine zbog poroka uz koje se vezivao taj sport, kocke i alkohola. Zabranili su kuglanje na devet čunjeva, a onda je Joe Thun iz New Yorka dodao deseti čunj, razmjestio čunjeve u istostranični trokut, promijenio dimenzije kugle i vratio kuglanju legalnost.
Prema toj priči, to bi bio početak ”američkog” načina kuglanja na deset čunjeva – bowlinga, međutim točan trenutak rođenja bowlinga i dalje ostaje zagonetka.
Prvo prvenstvo u Hrvatskoj
Što se tiče profesionalnog bowlinga prvo prvenstvo u Hrvatskoj nakon osamostaljenja održano je 1996. godine u Zagrebu u Importane bowling centru. Nastupila su 4 kluba : Grmoščica, Ericsson Nikola Tesla, Importane, Obrtnik.
Kao natjecateljski rekreacijski sadržaj, u Hrvatskoj se pojavio 2009. u okviru 17. europskih sportsko rekreacijskih igara u Rovinju.
Otkuda potječe pojam „bowling“ ?
Riječ ”bowling” na engleskom jeziku znači kuglanje, dok je u sportskom kuglačkom značenju ta riječ prihvaćena za kuglanje s deset čunjeva. To je ujedno i ”američki” način kuglanja. Za razliku od ”europskog” načina koji se odnosi na kuglanje s devet čunjeva i drugačiju raspodjelu čunjeva.
Igra se sastoji od 10 okvira u kojoj je potrebno svaki put s dva hica srušiti 10 čunjeva. Isti se nalaze na udaljenosti od 60 stopa. Ako igrač uspije srušiti sve čunjeve u prvom bacanju (strike) ili drugom bacanju (spare) nagrađen je s dodatnim čunjevima.
Uvjeti na stazi mijenjaju se nakon svakog bacanja, zbog toga što je staza premazana uljem, igrač mora analizirati svoja bacanja i rezultate kako bi primijenio određenu strategiju za svoje sljedeće bacanje. U savršenoj igri igrač može ostvariti rezultat 300 tako da sruši sve čunjeve.
Razlike između rekreativnog i natjecateljskog nivoa
Bowlingom se, kao i mnogim olimpijskim sportovima, bavi mnogo sudionika na rekreativnom nivou. Naravno, između rekreativnog i natjecateljskog nivoa postoje bitne razlike
Kao natjecateljski sport zahtijeva izdržljivost, preciznost, koncentraciju, pouzdanu mišićnu memoriju i kontrolu, te sposobnost prilagodbe na stalno promjenjive uvjete u kojima se igra.
Bowling je prepoznat od olimpijskog odbora 1979. godine kao disciplina na svjetskoj razini.