
Pozivate li nekog na kuglanje ili bowling, tražite rezervaciju, ili samo istražujete klubove, složit ćete se da se ta dva pojma često međusobno isprepliću kao sinonimi. Iako slični po svojoj prirodi kuglanje i bowling su po načinu igre i pravilima zapravo dvije različite aktivnosti. U nastavku teksta donosimo Vam neke od osnovnih karakteristika, pravila i zanimljivosti koje su oblikovale svaku disciplinu.
Riječnik kuglanja
Prije svega utvrdimo neke osnovne pojmove i termine u malom „riječniku kuglanja“.
- OKRET ILI „FRAME“ – predstavlja jedan ciklus bacanja kugle od strane jednog igrača. Svaka igra sastoji se od 10 okreta, a u svakom od njih igrač ima priliku baciti kuglu 1 ili 2 puta, ovisno o rezultatu prvog bacanja. Cilj je srušiti što više čunjeva u svakom okretu kako bi se postigao što veći ukupni rezultat na kraju igre.
- STRIKE – postiže se ako igrač sruši sve čunjeve u prvom bacanju okreta
- SPARE – rušenje svih čunjeva u drugom bacanju okreta
- SPLIT – događa se kada se čunjevi razdvoje na način da između njih postoji prazan prostor i predstavlja otežano rušenje. Npr. 7-10 split označava samo stražnje čunjeve ostavljene, a 4-6-7 praznu sredinu.
- DODATNO BACANJE – odnosi se na dodatni potez koji igrači imaju u posljednjem okretu igre, ako postignu „strike“ ili „spare“. Ako postigne strike, igrač dobiva dva dodatna bacanja, a za spare jedno kako bi završio svoj rezultat
- FOUL –predstavlja kršenje pravila bacanja, kad igrač pređe liniju koja označava početak staze. Označava se zvučnim signalom ili svjetlosnim upozorenjem, a bodovi za to bacanje se ne računaju
- FUNTA – uobičajena mjerna jedinica u SAD-u za izražavanje težine kugle u kuglanju, pa tako kugla od 10 funti označava težinu od 4,5 kg.
Klasično kuglanje
Originalno podrijetlom iz Njemačke, kuglanje predstavlja klasični način igre s 9 čunjeva, gdje igrači imaju dva pokušaja da sruše sve čunjeve u jednom okretu.
Bodovanje se vrši na temelju broja srušenih čunjeva, a maksimalni broj bodova koji se može postići u jednoj igri je 150.
Staze su obično ravne i izrađene od drvenih dasaka ili sintetičkih materijala, širine 1,05 metara i dužine oko 18,3 metra ili ovisno o dimenzijama same kuglane. Podijeljene su na 10 pojedinačnih staza, jedna za svaku kuglu u igri.
Kugle u klasičnom kuglanju na 9 čunjeva su standardizirane, promjera 160 mm, mase 2850g (+/- 5g) i svi igrači igraju istim kuglama.
Danas napoznatiji i najrašireniji – moderni američki bowling, razvio se u SAD-u tijekom 19. i 20. stoljeća. Osnovna karakteristika mu je igra sa 10 čunjeva i samo jedan pokušaj za „strike“ po okretu.
Bowling ili „američko kuglanje“

Maksimalan broj bodova koji se može postići je 300, i to ukoliko igrač postigne strike u svakom od 10 okreta, a zatim dodatno postigne dva strikea u dodatnim bacanjima u posljednjem okretu. Svaki strike vrijedi 10 bodova plus broj čunjeva srušenih u sljedeća dva bacanja. Pobjednik je igrač s najvišim ukupnim rezultatom nakon 10 okreta.
Staze su sličnih materijala kao i u klasičnom kuglanju, no postoje neke razlike u dimenzijama i izgledu. U američkom bowlingu staze su nešto šire; oko 1,2 do 1,3 metra. Također su opremljene sistemom za automatsko vraćanje kugli i postavljanje čunjeva, što olakšava proces igre. Na kraju svake staze nalazi se složeni mehanizam za postavljanje i podizanje čunjeva, kao i uređaji za vraćanje kugli natrag igračima. Često staze bivaju i ukrašene raznim uzorcima kako bi poboljšale estetiku kuglane.
Kugle u američkom načinu igre mogu biti različitih masa i svaki igrač ih odabire prema svojoj snazi, tehnici i udobnosti. Nekoliko uobičajenih vrsta su:
- Standardne kugle – najčešće korištene i dostupne u raznim težinama od 6 do 16 funti (2,7-7,3 kg)
- Kugle za početnike – lakše i prikladnije za početnike i igrače s manje snage, teže 6-10 funti (2,7-4,5 kg)
- Preformance kugle – dizajnirane za napredne igrače, sa posebnim karakteristikama (raspored težine, materijal) za određene uvjete igre
- Ukrasne kugle – često se koriste za zabavne ili rekreativne svrhe, raznih uzoraka i boja
Vrste natjecanja
U kuglanju i bowlingu igrači se natječu u pojedinačnom i timskom natjecanju. Ove aktivnosti su postale vrlo popularne diljem svijeta, a mnogi se igrači natječu na različitim razinama natjecanja, od lokalnih amaterskih liga do profesionalnih liga i međunarodnih natjecanja.
U svim kategorijama, natjecanja mogu biti :
- ekipna (broj igrača određuje organizator)
- u parovima (2 igrača)
- mješoviti parovi (par čine jedan igrač i igračica)
- tandemi (dva igrača na istoj stazi)
- pojedinačna
- sprint (igrač igra 10 hitaca u pune + 10 hitaca u čišćenje. Igra se na dvije staze, nakon kvalifikacije igra igrač na igrača, kup načinom igre, na izbacivanje protivnika
Ekipna natjecanja su sva natjecanja sa dva ili više igrača i gdje su dopuštene dvije pričuve. Iznimno na natjecanjima nižeg ranga može se dopustiti i više pričuvnih igrača, prema odluci organizatora.
U natjecanju parova dopuštena je jedna pričuva po paru. U sastavu mješovitog para pričuvu čine jedan igrač i jedna igračica.
Načini bodovanja
- U PUNE (eng. „scratch“) je način bodovanja u kojem se bodovi računaju samo na temelju broja srušenih čunjeva u svakom okretu, bez dodatnih bodova za „strike“ ili „spare“. Rezultat igrača u punom okretu jednak je broju srušenih čunjeva u tom okretu.
- U ČIŠĆENJE (eng. „handicap“) predstavlja način bodovanja u kojem se igračima dodjeljuje dodatni broj bodova na temelju njihovog prosječnog rezultata ili „handicapa“ kako bi se utvrdio konačan rezultat. Ovaj dodatni broj bodova koristi se kako bi se izjednačile prednosti između između igrača različitih sposobnosti.
Kuglačka staza
Sastoji se od sljedećih dijelova:
- natjecateljski prostor – slobodni prostor
- zaletna površina
- daska položnica
- prostor staze – staze
- izvedba s marginama
- izvedba s kanalima
- prostor za čunjeve – postolje za čunjeve
- završetak
- jarak za kugle
- udarni zid
- uređaj za vraćanje kugli – žlijeb za vraćanje kugli
- držač kugli
- uređaj za postavljanje – automat za postavljanje čunjeva s dizalom za kugle
- kugle
- uređaj za pokazivanje
- kontrolni pult
Sada kad napokon sve znate, zaputite se u Pun pogodak i uživajte u čarima popularnog Nine – Pin Bowlinga.
Rezervirajte svoj termin na vrijeme na https://punpogodak.brendiranje.com.hr/kontakt-punpogodak-mini-bowling-centar-samobor/ !